Skip to content
Menu
Logicznie o genealogii
  • Genealogia – co to jest?
  • Przydatne linki
  • Kontakt
Logicznie o genealogii

Przydatne linki

W tych źródłach warto „kopać” ?


?LinkCo można znaleźć?
1.GenetekaBaza Polskiego Towarzystwa Genealogicznego z indeksami urodzeń, małżeństw i zgonów.
2.MetrykiProjekt Polskiego Towarzystwa Genealogicznego – indeksy aktów stanu cywilnego (większe wymagania w procesie indeksacji, stąd znacznie mniejsza baza niż Geneteka).
3.Szukaj w archiwachMateriały z Archiwów Państwowych i innych instytucji – od metryk, przez mapy, zdjęcia, aż po dokumenty sądowe.
4.Archiwa PaństwoweOficjalna strona Archiwów Państwowych, na której znaleźć można m.in. adresy poszczególnych jednostek i zasady udostępniania dokumentów.
5.My HeritageMiędzynarodowa platforma, w której można budować swoje drzewo genealogiczne i wyszukiwać archiwalne rekordy. Automatycznie wyszukuje podobieństwa między drzewami i umożliwia połączenie (większość funkcji dostępna w abonamencie).
6.Family SearchSerwis Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich z bazą materiałów z całego świata (udostępnianych online i w bibliotekach). Umożliwia budowę swojego drzewa genealogicznego, a także m.in. poszukiwanie krewnych i relacji między nimi.
7.GrobonetOgólnopolska wyszukiwarka osób pochowanych – baza ponad 1300 polskich cmentarzy – wystarczy wpisać nazwisko i można znaleźć miejsce pochówku.
8.Billion GravesMiędzynarodowa baza ze zdjęciami grobów, ich lokalizacją GPS oraz danymi o osobach pochowanych.
9.Księga zmarłychInternetowa wyszukiwarka zmarłych z danymi o miejscu pochówku, dacie śmierci, a nawet z notami biograficznymi.
10.Projekt PodlasieNieformalna inicjatywa grupy genealogów inwentaryzujących i indeksujących zdjęcia ksiąg metrykalnych parafii z terenu Mazowsza i Podlasia oraz opracowujących staropolskie księgi sądowe z tych terenów.
11.Indeks RepresjonowanychBaza Instytutu Pamięci Narodowej z ponad 300 tys. rekordów z informacjami na temat osób, które po 17 września 1939 r. znalazły się pod okupacją sowiecką i na terenie ówczesnego ZSRR w więzieniach, łagrach lub na zesłaniu.
12.Straty.plWyszukiwarka Instytutu Pamięci Narodowej z informacjami na temat obywateli polskich zamordowanych i represjonowanych pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945 (m.in. miejsca zsyłki na roboty przymusowe czy do obozu koncentracyjnego).
13Słownik Geograficzny Królestwa PolskiegoZawiera opisy prawie wszystkich miejscowości oraz innych nazw miejscowych z terenów, które obejmowała pierwsza Rzeczpospolita.
14.Metryka KoronnaMetryka Królestwa Polskiego – księgi wpisów akt, dokumentów i listów wychodzących z kancelarii monarchy prowadzone od początków XV w. do 1795; m.in. Księgi Sądów Asesorskiego, Relacyjnego, Sejmowego i Referendarskiego. Lustracje i rewizje dóbr królewskich.
15.Wielka Genealogia MinakowskiegoBaza ponad 1 mln osób z elit polskich od Piasta Kołodzieja do teraz (IX-XXI wiek). Dostępna po wykupieniu abonamentu. Jej bezpłatną część stanowi tzw. Mała Genealogia Minakowskiego, czyli Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego.
16.Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego M. MinakowskiegoBaza potomków Konfederatów (posłów i senatorów Sejmu Wielkiego), a także ich rodzeństwa.
17.Zawody pisane cyrylicąSłownik nazw zawodów, stanowisk pisanych cyrylicą – przydatne przy odczytywaniu akt metrykalnych pisanych po rosyjsku.
18.GoogleNieocenione źródło, w którym można „kopać” godzinami i niejednokrotnie znajdywać prawdziwie zaskakujące perełki informacyjne 😉

Zapisz się do newslettera

  • Newsletter genealogicznie.pl

Przeczytaj również

  • Zmiany nazwisk w archiwalnych dokumentach – jak je rozumieć?
  • Skąd brać archiwalne dokumenty?
  • Wiek przodków w aktach metrykalnych i innych dokumentach
  • Co zawiera archiwalny akt zgonu? Schemat dokumentu i szczegóły
  • Jakie informacje można znaleźć w archiwalnym akcie małżeństwa? Schemat

Zajrzyj na Facebooka!

Genealogicznie.pl

Bądź na bieżąco!

  • Newsletter genealogicznie.pl

Dołącz do newslettera by być na bieżąco z nowymi treściami pojawiającymi się na blogu!

Mapa strony

  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Przydatne linki
  • Genealogia – co to jest?
©2025 Logicznie o genealogii | Powered by SuperbThemes